Zářící město / The Radiant City

Zářící město

Plechárna Černý Most

Divadlo o životě v paneláku

Premiéra 14. 4. 2016

Koncept: Jan Mocek, Táňa Švehlová
Hrají: Philipp Schenker, Irina Andreeva, Halka Třešňáková
Producent: Sixhouses z.s.

Experimentální zvuková performance o životě v paneláku, o hlučných sousedech a domovních schůzích v kočárkárně, o cizích lidech žijících v identických bytech oddělených patnácticentimetrovou příčkou, o městských mýtech, a také o poblikávajících televizorech, které doručují svým konzumentům dějiny.

Původně utopický sen architekta Le Corbusiera, který v urbanistickém projektu „Zářícího města“ požadoval „bydlení v zeleni pro všechny“, se proměnil v žitou realitu třetiny obyvatel poválečné východní Evropy. Sídliště Černý Most, které bylo součástí masové výstavby panelových sídlišť v Československu, je domovem pro téměř třicet tisíc lidí. Jak se jim žije v paneláku?

The Radiant City

Plechárna Černý Most

Premiéra 14. 4. 2016

Concept: Jan Mocek, Táňa Švehlová
Cast: Philipp Schenker, Irina Andreeva, Halka Třešňáková
Producent: Sixhouses z.s.

What it is to live someone else's dream?
In the late 1920s when visionary architect Le Corbusier proposed his concept for "the ideal city for three million people", it represented an utopian dream to reunite man within a well-ordered environment. This reunion turned into reality in post-war Czechoslovakia (and all Eastern Bloc countries) with the massive construction of prefabricated housing estates inspired by modernistic avant-garde urban planners. Three actors, three videos and three soundtracks: the experimetal site-specific performance.
"The Radiant City" is questioning the issues of collective cohabition and "utopian realities" of past and today.

The radiant performance proposes a radical new form of theatrical interactivity. Three channel soundsystem allows the audience to switch between three paralell scenes. By offering multiple viewpoints it creates an open audiovisual enviroment, where everyone can make up their own interpretations.

In Portfolios